Feminizm

Published on Kasım 23rd, 2022

0

ANKA: 25 Kasım’da alanlara

ANKA- Alevi Kadınlar Birliği (Almanya) tarafından yapılan açıklamada, 25 Kasım’da Stuttgart’ta gerçekleştirilecek olan “25 Kasım” eylemine çağrı yapıldı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

ANKA tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bacıyan-ı Rum’dan Küllerinden yeniden doğan Anka Kadınlarına..
Ferman egemenlerin, meydanda, mücadelede son söz bizimdir..!!
25 Kasım’da alanlara..!!

Kadına yönelik şiddet, sömürü, baskı, ayrımcılık, cinayetler politiktir..!!!
Kapitalizmin kirli düzeni, Erkek devlet, din, bağnaz kültürel davranışlar, namus ve töre cinayetlerine , karşı mücadele vermek, bilincini, sesini yükseltmek tepkini yansıtmak için alanlara…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kapsamında STUTTGART’ta Enternasyonal Kadın örgütlenmeleri ile birlikte bizlerde ANKA ALEVİ KADINLAR BİRLİĞİ alarak alanda olacağız..!!
Ülkemizde baskı, sömürü ve şiddet politikalarını arttırdığı ve pervasızlaştığı yoksulluğun tavan bir dönemden geçiyoruz.
Aleviliği torba yasalara sokmaya çalışan, Kürt halkına kan ve kin kusan, Kadın haklarını gasp eden, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ni iptal eden, iktidarı döneminde Kadın cinayetleri ve Kadına yönelik şiddetin katlanarak arttığı, Faşist gerici ittifakın iktidarı AKP, MHP, Kadınlar, Aleviler, tüm ötekiler ve ezilenler, için her geçen gün büyüyen bir tehdittir.!
İşçi-emekçi yoksul kadınlarsa süreçten çok daha derinden etkileniyor.

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada gericilik, ırkçılık, kadın düşmanı politikalar körükleniyor. Kriz ve pandeminin faturası en çok Kadınlara, işçi-emekçilere uygulanan savaş politikaları ile birlikte mültecilere kesiliyor.
Türkiye’de olduğu gibi dünyanın pek çok yerinde “ailenin korunması” adı altında LGBTİ+ düşmanlığı kışkırtılıyor.

Saldırılar artıyor…!!!
Şiddet ve cinayetler çoğalıyor..!

Kadınlar evde, sokakta, işyerlerinde fabrikada, kısacası toplumsal yaşamın her alanında fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete ve sömürüye maruz kalıyor.
Açıklanan son verilere göre, 9 ayda 424 kadın katledildi.
İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin ardından, zaten son derece sınırlı olan, ya da uygulanmayan haklara saldırmak için fırsat kollanıyor. AKP-MHP iktidarı, 6284 sayılı kanunu ile nafaka ve kürtaj hakkını gasp etmek için sürekli gündemde tutuyor.
Avrupa ve Almanya’da, son 70 yılın en yüksek Yoksulluk, işsizlik ve kötü çalışma koşulları emekçi kadınların en büyük sorunu olmaya devam ediyor.
Özellikle güvencesiz çalışma koşulları ve işsiz kalma korkusu kadınları şiddete çok daha açık hale getiriyor..
Alevi Kadınlara yönelik, mobbing şiddet ve ayrımcılık kendi örgütlenmeleri içinde, ikinci insan rolü dayatması, egemenlerin Politik davranışları ile örtüşür halde devam ediyor.!!
Ama buna rağmen Kadınlar egemenlerin korkulu rüyası olmaya
En son İran örneğinde olduğu gibi devam ediyor..!!
Mahsa Amini’nin katledilmesi ile başlayan Kadın isyanı, her türlü şiddete, cinayetler, katliamlara baskı ve sansüre karşı aylardır sürüyor..!!
Mücadele sürüyor…
Bizlerde ilk kez bağımsız, bağlantısız hiçbir politik yapının, yada ALEVİ örgütlerinin yan kuruluşu olmadan, hiçbir siyasi yapılanmanın, arka plan çalışması olmadan, tamamen kendi KADIN iradesi ile yola çıkan ALEVİLİK YOL değerleri ve çağcıl insancıl, ekolojik evrensel değerler ışığında KADIN haklarını korumak geliştirmek, KADININ KADINA yurt olduğu, kızkardeşler olarak mücadele alanlarında birleşerek güçlenerek…
Hiçbir haksızlığa, sömürüye imkan ve pirim vermeden mücadele, hak için eşitlikçi düzen için… İnsanlık onuru için.. YOL’a çıktık..
Tüm kızkardeşlerimizi Yoldaşlarımızı bekliyoruz..!!!

Anka Alevi Kadınlar Birliği (Almanya)
Anka- Bund der Alevitische Frauen Deutschland e. V

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑