Almanya

Published on Kasım 20th, 2022

0

Ulm’da BirGün yazarları Altıok-Akatlı ve İnce ile söyleşi

AKM Ulm’daki söyleşide, CHP 26. Dönem Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı “Kadın” konusu, Gazeteci-Yazar Barış İnce ise “Seçimler” konusu üzerine sunumda bulundu.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Alevi Kültür Merkezi ve Cem Evi (AKM) Ulm’da, BirGün Gazetesi yazarlarından CHP Eski Milletvekili Yazar Zeynep Altıok Akatlı ve Gazeteci-Yazar Barış İnce konuşmacı olarak katıldığı söyleşi düzenlendi. Aynı konu ve konukların katıldığı panel dün de Frankfurt’ta gerçekleştirildi.

Yazar Zeynep Altıok Akatlı “Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve 25 Kasım”, Gazeteci-Yazar Barış İnce ise “Türkiye’de seçim öncesi siyasi gündem” konu başlıklarıyla sunumda bulundular. Konuşmacılar, toplantının maderatörlüğünü yapan Selma Sözen, açılışı yaptıktan sonra, yönelttiği sorularla konuşmacıların konuyu aktarmasını istedi.

Altıok Akatlı, “25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ve “İstanbul Sözleşmesi” üzerine konuşurken, günümüz koşullarında sorunu aktardı. Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çeken konuşmacı “İktidarın dili ve cezasızlık, failleri daha da çok cesaretlendiriyor” dedi.

BirGün Gazetesi eski yazı işleri müdürü Gazeteci-Yazar Barış İnce, Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkılması gerektiğini belirtirken “Laiklik yeniden kazanılmalıdır” dedi. Gezinin sosyal patlama olduğunu söyleyen İnce, ekonomik ve baskıcı yasakların bıktırdığını belirterek “Siyasal İslam yenilmelidir” dedi. “AKP ile anayasa referandumu yapılamaz, yapılmamalı” diyen yazar, Cumhuriyetin kuruluşundan beri sorunların bulunduğunu, AKP gittikten sonra da sorunların tamamen çözüleceğini beklemenin yanlış olacağını söyledi. “Altılı Masa”, “Sosyalist Güç Birliği” ve Emek ve Özgürlük” ittifaklarının bulunduğunu belirten İnce “Seçim ilk turda bitirilmelidir” dedi.

Soru-cevap bölümünden sonra, her iki yazar da kitaplarını imzaladı.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑